Velikost textu:   A    A    A

Pietní akt ve Volarech 8. května 2015

Letos již potřetí se senioři klubu Aktiv zúčastnili piety u pomníku amerického vojáka CH. Havláta a na hřbitově ve Volarech, kde je pohřbeno 95 židovských žen.
Kromě jiných čestných hostů promluvila za členy Klubu Aktiv paní Ludmila Suchá. Její projev zde uveřejňujeme:

Vážení přítomní,
dovolte mi, abych tady za náš AKADEMICKÝ KLUB AKTIV z Českých Budějovic vyjádřila hlubokou úctu, vděčnost a respekt těm, kteří neměli to štěstí jako my a hrůzy 2. světové války nepřežili. Toto místo v nás vyvolává úctu a hlubokou pokoru k životu vůbec.
Sešli jsme se, abychom si znovu a znovu uvědomovali, jaká zrůdnost je válka. Že ničí rodiny, bere syny matkám, dětem otce a rozděluje mladé lidi, kteří plánovali společný šťastný život v kruhu svých dětí za laskavého dohledu svých rodičů a prarodičů. Boří tyto sny a zanechává jen slzy a zkázu. Nesmíme dopustit, aby na to mladá generace zapomněla nebo jak se bohužel stává, tyto hrůzy dokonce popírala jako propagandu – jako něco, co se nikdy nestalo. Ale naše generace velmi dobře ví, že to byla skutečnost a že se to vše stalo. Tento Pietní akt k tomu připomínání významně přispívá. 
Všech těch 95 židovských žen, které zde odpočívají a které již domů ke svým drahým nedošly, měly také své sny, plány a tužby, chtěly pracovat, vzdělávat se, milovat a vychovávat své děti. To vše jim vzala válka. Rodiny, kamarády, přátele,lidskou důstojnost a nakonec i život. Krutá daň za rozpínavost a nadřazenost jednoho národa nad druhými nad nežádoucími rasami, nad lidmi, jako bylo i těchto 95 dívek, které se ničím neprovinily, snad jenom tím, že byly jiné.
Naplňuje mě hrdostí, že se mohu již potřetí zůčastnit tohoto pietního aktu, který tak moudře a prozíravě připravuje každý rok zastupitelstvo tohoto krásného města Volar spolu s dalšími organizacemi města v čele s paní starostkou Martinou Pospíšilovou.
Účast našeho seniorského sdružení, spolu s vedením  města na společné Pietě kladení růží na hroby 95 židovských žen, se stává již tradicí. Je nám ctí, že jsme účastníky této tradice. Čest všem padlým 2. světové války, čest 95 židovským dívkám, na jejichž hroby  s velkou úctou pokládáme růže."

Další fotografie z průběhu pietního aktu si můžete prohlédnout na tomto odkazu.Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář


Vkládat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Přihlásit se můžete zde.

PŘISPĚJTE I VY DO PROJEKTU NÁRODNÍ KRONIKA

Přispějte ZDE

Naši blogeři

Linky pomoci
 
112 – TÍSŇOVÉ VOLÁNÍ
158 – POLICIE
155 – ZÁCHRANNÁ SLUŽBA
150 – HASIČI
 
800 200 00 – LINKA SENIORŮ